Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Realistycznie o Ukrainie

16 maja 2014 | Publicystyka, Opinie | Aleksander Hall
autor zdjęcia: Piotr Wittman
źródło: Rzeczpospolita
Na zdjęciu byli prezydenci Ukrainy, od lewej:  Wiktor Juszczenko, Leonid Krawczuk,  Wiktor Janukowycz (wówczas urzędująca głowa państwa),  Leonid Kuczma, Kijów, 20 grudnia 2013 r.
autor zdjęcia: Andrei Mosienko
źródło: AFP
Na zdjęciu byli prezydenci Ukrainy, od lewej: Wiktor Juszczenko, Leonid Krawczuk, Wiktor Janukowycz (wówczas urzędująca głowa państwa), Leonid Kuczma, Kijów, 20 grudnia 2013 r.

Polska w żadnym wypadku 
nie może łudzić Ukraińców nadzieją, że perspektywa uczestnictwa Ukrainy w UE 
jest nieodległa – pisze publicysta.

Polacy są wyraźnie emocjonalnie zaangażowani w wydarzenia rozgrywające się na Ukrainie. Zdecydowanie przeważają sympatie dla obozu, który przejął władzę w wyniku wydarzeń na Majdanie, wyrażającego europejskie i zachodnie aspiracje znacznej części ukraińskiego społeczeństwa. Jest to zupełnie zrozumiałe. Determinacja uczestników wielotygodniowego narodowego buntu na Majdanie zasługiwała na wielki szacunek. Ofiara życia złożona przez wielu obrońców Majdanu musiała wzruszać i wzbudzać solidarność ze sprawą, jaką reprezentowali.

Szkodliwe schematy

Ci, którzy w Polsce zwracali uwagę na to, że polityczne siły wspierające Majdan nie rozliczyły się z dziedzictwem UPA, a więc nie należy im ufać, znaleźli się w wyraźnej mniejszości. Oburzenie wywołała jawna i bezpardonowa ingerencja Rosji w wewnętrzne sprawy Ukrainy, odświeżając pamięć o krzywdach, których sami doznaliśmy od Rosji i Związku Radzieckiego. Wzrosło poczucie zagrożenia ze strony Rosji i świadomość, że istnienie dużego państwa ukraińskiego zorientowanego na znalezienie się we wspólnocie świata zachodniego i strukturach europejskich leży w interesie Polski.

Politolodzy, którzy twierdzili, że w niepodległym państwie ukraińskim wytworzył się naród polityczny, nie mieli racji

Nasze polskie emocje są zrozumiałe i dobrze osadzone w naszym doświadczeniu historycznym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9839

Wydanie: 9839

Spis treści
Zamów abonament