SKA mają szanse na odzyskanie nadpłat
UPRAWNIENIA | Spółka komandytowo-akcyjna, która powstała w wyniku przekształcenia spółki z o.o. lub akcyjnej i zapłaciła PCC, już dziś powinna złożyć wniosek o zwrot nienależnie zapłaconych kwot. Dzięki temu może liczyć na wyższe odsetki.
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok w sprawie Drukarni Multipress Sp. z o.o. (C-357/13). Rozstrzygnie w nim, czy dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC) spółka komandytowo-akcyjna (dalej SKA) powinna być uznawana za spółkę kapitałową, co wiąże się ze zwolnieniem niektórych transakcji z opodatkowania.
Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie, w jakim obejmuje umowy spółek, podlega pełnej harmonizacji. Oznacza to, że postanowienia ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm. – dalej ustawa o PCC) muszą być zgodne z zasadami opodatkowania wskazanymi w Dyrektywie Rady 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (dalej dyrektywa).
Osobowa czy kapitałowa
Obowiązujące do końca 2013 r. zasady opodatkowania PIT wspólników SKA spowodowały znaczne zwiększenie popularności takich podmiotów. Przyczyniło się to do konieczności przeprowadzenia pogłębionej analizy, czy wynikające z ustawy o PCC zasady opodatkowania umów tych spółek są zgodne z dyrektywą. Wskazuje ona na istnienie poważnych argumentów pozwalających uznać, że polskie regulacje są sprzeczne z prawem UE. SKA spełnia bowiem kryteria, które powodują, że na gruncie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta