Zapłata bitcoinem nie uchroni przed VAT
ZASADY | Uregulowanie zobowiązania za towar przy użyciu wirtualnej waluty jest traktowane przez fiskus tak jak świadczenie usług. Dlatego tego typu transakcje trzeba ująć w rozliczeniach w sposób przewidziany dla barteru.
O zaletach bitcoinów wiele już powiedziano na łamach prasy. Przy całym wachlarzu możliwości wykorzystania tej wirtualnej monety trzeba jednak pamiętać o skutkach podatkowych, jakie mogą tu wystąpić. W niniejszym materiale przedstawimy, jak przepisy o VAT odnoszą się do trzech najbardziej znanych sposobów wykorzystania bitcoina.
W którym momencie przy obrocie bitcoinami może wystąpić VAT? Wszystko zależy od tego, do jakich celów służy nam ta wirtualna moneta. Najbardziej czytelne będzie omówienie kwestii podatkowych na przykładach. Przy czym przykłady na użycie bitcoinów można mnożyć niemal bez końca, zatem w niniejszym materiale zostaną przedstawione najbardziej powszechne na tę chwilę sposoby wykorzystania kryptowaluty w kontekście stosowania przepisów ustawy o VAT. Na potrzeby opracowania przyjęto założenie, że podmioty posługujące się BTC lub zajmujące się ich obrotem, znajdują się na terenie Polski.
Jako środek zapłaty
Kupujemy w sklepie meblowym biurko i płacimy za nie bitcoinami. Jeśli sklep rozlicza się z VAT, to gdybyśmy zapłacili za mebel „zwykłymi" pieniędzmi, w kwocie, którą uiszczamy, na pewno będzie zawarty podatek. Jak jest w przypadku zapłaty bitcoinami? Z wydanych do tej pory interpretacji indywidualnych jednoznacznie można wywnioskować tylko jedno – bitcoin wchodzi w zakres świadczenia usług. Nie jest natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta