Królewski skarb ukryty w piwnicy bankiera
Polska nie ma swojego podwodnego skarbu, ale skarb ze Środy Śląskiej to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w XX wieku w Europie.
W piwnicy pod swoim domem zakopał go żydowski bankier Mojżesz podczas epidemii dżumy w 1348 r. Były to pieniądze i czeskie kosztowności Karola IV Luksemburskiego – zostawił je bankierowi w zamian za wsparcie finansowe w trakcie starań o koronę cesarską. Skarb odkryto na raty, pierwszy raz w 1985 r. podczas kopania fundamentów pod budynek centrali telefonicznej przy ul. Daszyńskiego 16. Robotnicy znaleźli gliniany dzban wysokości 30 cm wypełniony monetami. Milicja zabezpieczyła znalezisko, ale archeolodzy nie zbadali tego miejsca. Drugi raz natrafiono na skarb w 1988 r. podczas rozbiórki sąsiedniego budynku (Daszyńskiego 14). Został wtedy rozkradziony przez odkrywców, a potem odzyskany w wyniku milicyjnej akcji „Korona".
Odzyskano złotą gotycką koronę, biżuterię, floreny. Cały istniejący skarb liczy 7691 srebrnych monet, wart jest 250 mln złotych, podzielony został między Muzeum Narodowe i Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu oraz Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej.