Chłopcy do bicia

17 maja 2014 | Sport | Rafał Sztachelski
Sędzia to jedyny uczestnik gry, do którego wszyscy mają pretensje. Na zdjęciu mecz Niemcy – Anglia podczas mundialu w RPA
źródło: AFP

Piłkarze szybko zapominają o własnych błędach. Gdy jednak do porażki rękę przyłożą sędziowie – nigdy. Co przyniesie mundial w Brazylii?

Łatwo sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby FIFA nominowała na mundial Urugwaj- czyka Jorge Lorriondę, a jeszcze łatwiej przewidzieć furię Anglików, gdyby miał on sę- dziować ich mecz. Lorrionda doprowadził do skandalu podczas mistrzostw w RPA. W meczu Niemcy – Anglia nie uznał prawidłowej bramki dla Anglików. Przy stanie 2:1 dla Niemców na strzał z dystansu zdecydował się Frank Lampard. Piłka po odbiciu od po- przeczki spadła dobre pół metra za linią bramkową, co bezlitośnie uchwyciły telewi- zyjne kamery. Ostatecznie Anglicy przegrali 4:1, ale bramka mogła odmienić losy meczu.

Niektórzy uznali to za chichot historii, bo w podobnych okolicznościach uznano gola podczas finału MŚ w Anglii w 1966 r., w którym gospodarze zmierzyli się z RFN. Przy sta- nie 2:2 doszło do dogrywki. W 101. minucie Anglik Geoff Hurst uderzył na bramkę Niemców, po czym piłka odbiła się od poprzeczki i spadła w okolicy linii bramkowej. Sędzia Gottfried Dienst podbiegł do liniowego Tofika Bachramowa, który stwierdził, że piłka znalazła się w bramce (po latach wątpliwości go jednak nie opuszczały). Jak było naprawdę, nie dowiemy się nigdy.