Bez ochrony tuż przed emeryturą
Zakaz wypowiedzenia umowy nie dotyczy pracownika, który niedługo kończy wiek emerytalny, ale ma zbyt krótki staż pracy, aby ZUS przyznał mu świadczenie.
W myśl art. 39 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę osobie, której brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli okres zatrudnienia umożliwi jej uzyskanie prawa do emerytury z ukończeniem tego wieku.
Ustawowym wiekiem emerytalnym jest wiek uprawniający do przejścia na emeryturę na podstawie przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440). Zależy on od daty urodzenia. Dla mężczyzn urodzonych po 1 października 1953 r. i kobiet urodzonych po 1 października 1973 r., wynosi on równo 67 lat.
Warunek stażu nie dotyczy osób, które nabędą prawo do emerytury na nowych zasadach – tj. bez względu na zebrane lata składkowe i nieskładkowe. Dla nich ochrona przed wypowiedzeniem zaczyna się 4 lata przed ukończeniem wieku przedemerytalnego, niezależnie od stażu pracy.
Zakaz wypowiadania obowiązuje w stosunku do wszystkich rodzajów umów, które mogą zostać rozwiązane w tym trybie, tj. zarówno do zawartych na czas nieokreślony, jak i określony. Gdy pracodawca wypowie podwładnemu umowę wbrew art. 39 k.p., podwładny może dochodzić w sądzie uznania wypowiedzenia za bezskuteczne.
Dwa warunki
Ochrona przed wypowiedzeniem przysługuje pracownikowi urodzonemu przed 1 stycznia 1949 r., jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta