Jesteśmy w ogonie Europy
Rozmowa | W służbie zdrowia ciągle trzeba szukać większej efektywności wydawanych pieniędzy.
Rz: Jak ocenia pan stan służby zdrowia w Polsce?
Łukasz Zalicki: U nas, jak i we wszystkich krajach Europy, społeczeństwa się starzeją, mają coraz większe oczekiwania co do jakości i skuteczności świadczeń, a stosowanie nowoczesnych technologii cały czas podnosi koszty. Wiele rządów ma ten sam problem: jak zaoferować większe efekty zdrowotne za te same bądź niewiele większe pieniądze. W Polsce brakuje generalnej strategii na poziomie rządu, która wyznaczałaby kierunki reform i podnosiła rangę kwestii ochrony zdrowia ponad wymiar jednego ministerstwa. Taka strategia dawałaby większą przewidywalność zmian i pozwoliłaby na lepsze planowanie inwestycji, modelu działania, kierunków rozwoju.
NFZ nie ma pieniędzy, aby finansować w 100 proc. wszystkie świadczenia oczekiwane przez pacjentów. Jak sobie z tym poradzić?
W żadnym kraju naszej strefy nie ma wystarczających pieniędzy, aby sfinansować w 100 proc. świadczenia w stopniu oczekiwanym przez pacjentów. Zrozumienie i pogodzenie się z tym faktem jest niezwykle ważne. A co to oznacza? Po pierwsze, ciągle musimy szukać większej efektywności wydawanych pieniędzy, czyli lepszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta