Niedobory nie zawsze z korektą
VAT | Naturalną sytuacją w działalności każdej firmy jest istnienie braków magazynowych. W zależności od okoliczności ich powstania i od tego, czy są one zawinione czy nie, może powstać konieczność skorygowania podatku naliczonego.
Powszechne są sytuacje, w których przedsiębiorca, wprowadzając nabyte towary do magazynu, nie przelicza ich, a w dokumentacji magazynowej wpisuje ilość wynikającą z dokumentów otrzymanych od dostawcy (tj. faktury, specyfikacji, dokumentów transportowych). Jednocześnie odlicza podatek naliczony w cenie nabytych towarów na podstawie ilości towarów wskazanej na otrzymanych dokumentach (a nie faktycznie dostarczonej).
Równie powszechne są sytuacje, w których w trakcie prowadzonych okresowo inwentaryzacji dochodzi do wykrycia niezgodności pomiędzy ilością towarów wynikającą z ewidencji magazynowej a faktyczną ilością towarów znajdujących się na składzie. Niezgodności takie mogą przybrać formę nadwyżek lub niedoborów magazynowych. Z punktu widzenia prawa do odliczenia podatku naliczonego większym problemem jest ujawnienie niedoboru. W zależności od okoliczności może się ono bowiem wiązać z koniecznością skorygowania podatku naliczonego.
Pomocne orzecznictwo TSUE
Ustawa o VAT nie zawiera przepisów wprost określających konsekwencje lub sposób postępowania w przypadku ujawnienia niedoborów, co prowadzi do wielu wątpliwości w tym zakresie. W przypadku ujawnienia niedoborów może bowiem dojść do sytuacji, w której towary nie zostały i nie mogą już zostać wykorzystane do prowadzenia działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta