Ściana wschodnia przyciąga
Tylko w sześciu dużych miastach wzrosła liczba mieszkańców. Wciąż atrakcyjna jest stolica.
Chociaż w ciągu ostatnich 20 lat najwięcej ludności, bo blisko 90 tys. osób, przybyło w stolicy, to jednak procentowo najwięcej mieszkańców zyskały Rzeszów i Białystok. W tym pierwszym mieście liczba mieszkańców zwiększyła się o 14,2 proc., a w drugim o 6 proc. W Warszawie – zaledwie o 5,5 proc. To wnioski płynące z najnowszego raportu opracowanego przez demografów z Uniwersytetu Łódzkiego.
– Rzeszów, Olsztyn i Białystok to miasta położone w znacznej odległości od tych uchodzących za najbardziej atrakcyjne. Dlatego ci, którzy szukając pracy, wyprowadzają się ze swoich miejscowości, a nie stać ich, by przenieść się np. do Warszawy, wybierają miasto, które znajduje się najbliżej ich domu – wyjaśnia dr Piotr Szukalski, autor raportu. Dodaje, że na bliską emigrację decydują się zazwyczaj osoby niemające zbyt wysokich kwalifikacji, bez których nie ma co marzyć o zrobieniu kariery w dużej aglomeracji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta