Gdy ZUS zakwestionuje zlecenie, szef dopłaca i koryguje
kontrola | Jeśli organ rentowy uzna umowę-zlecenie za umowę o pracę, płatnik musi skorygować zgłoszenia do ubezpieczeń oraz dokumenty rozliczeniowe i uregulować powstałą niedopłatę składek, i to z odsetkami za zwłokę.
Bogdan Majkowski
- W czasie kontroli ZUS zakwestionował kilka z zawartych przez nas zleceń, uznając, że w konkretnej sytuacji powinna być podpisana umowa o pracę. Czy ZUS miał takie prawo i co w tej sytuacji powinniśmy zrobić? – pyta czytelnik.
ZUS ma prawo weryfikować umowy, na podstawie których świadczona jest praca. Do zadań kontroli prowadzonych przez ten organ należy bowiem m.in. sprawdzanie poprawności zgłaszania do ubezpieczeń, a także prawidłowości obliczania, potrącania i opłacania składek.
Zawarcie umowy cywilnoprawnej, gdy występują przesłanki istnienia stosunku pracy, skutkuje nieprawidłowym zgłoszeniem do ubezpieczeń oraz niewłaściwymi kwotami odprowadzanych składek. Dlatego ZUS może uznać, że w konkretnej sytuacji zamiast zlecenia powinna być zawarta umowa o pracę.
Podczas kontroli ZUS przede wszystkim analizuje, czy zlecenie wykonywane jest pod kierownictwem zleceniodawcy oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. W myśl art. 22 § 1 kodeksu pracy są to główne warunki powstania stosunku pracy. Jeżeli tak, to mimo nazwania umowy zleceniem mamy do czynienia ze stosunkiem pracy i taka osoba powinna podlegać ubezpieczeniom jako pracownik, a nie zleceniobiorca – ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Przykład 1
W czasie kontroli ZUS stwierdził, że właściciel zakładu naprawy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta