Kontroler nie tylko zajrzy w dokumenty
Procedury | O tym, z jakich uprawnień korzysta inspektor pracy, decyduje zakres przeprowadzanej kontroli, określony w upoważnieniu wydanym przez Okręgowego Inspektora Pracy lub Głównego Inspektora Pracy.
Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy powinna być przeprowadzana w obecności przedsiębiorcy, osoby go reprezentującej lub przez niego upoważnionej. Przed podjęciem czynności kontrolnych, inspektor pracy ma obowiązek poinformować te osoby o przysługujących im prawach i obowiązkach.
Nawet, gdy osoba reprezentująca przedsiębiorcę lub upoważniony przez niego pracownik są nieobecni (albo kontrolowany nie upoważnił żadnego pracownika), inspektor pracy ma prawo wykonywać czynności w obecności innego pracownika, uznając go (na podstawie przepisów kodeksu cywilnego), za osobę umocowaną do czynności prawnych w imieniu przedsiębiorcy. Kontrola może być wtedy prowadzona także w obecności świadka, którym powinien być funkcjonariusz publiczny inny niż pracownik PIP.
W jakim czasie
Co do zasady, kontrola powinna być przeprowadzana w godzinach pracy lub w czasie faktycznego wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorcy.
Gdy dotyczy ona przestrzegania przepisów prawa pracy oraz przepisów dotyczących legalności zatrudnienia, innej pracy zarobkowej bądź wykonywania działalności, inspektor pracy jest uprawniony do jej przeprowadzenia bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy.
Ważne!
Czynność kontrolne prowadzone przez Inspektorów powinny być przeprowadzane sprawnie, tak by nie zakłócać funkcjonowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta