Podwójne jądro komety
Układ Słoneczny | Cel dziesięcioletniej podróży sondy Rosetta zaskoczył badaczy. Kometa wygląda inaczej, niż oczekiwali - pisze Krzysztof Urbański.
Szokującą niespodzianką okazały się zdjęcia jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, do którego zmierza sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej. Instrumenty satelity wykonały je, kiedy Rosetta zbliżyła się do celu.
Dotychczas jego kształt był tylko hipotetyczny. Został odtworzony przez symulacje komputerowe na podstawie wielokrotnych obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
Jądro komety okazało się być nie jedną bryłą, ale dwiema połączonymi z sobą. Szefowie misji muszą szybko zmienić plany i przystosować je do nowych okoliczności. W przeciwnym razie pierwsze w historii lądowanie sondy na powierzchni jądra komety może w ogóle się nie odbyć....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta