Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wizjoner Polski mocarstwowej

18 lipca 2014 | Publicystyka, Opinie | Krzysztof Niewiadomski
źródło: archiwum prywatne

Dziś wielu może się żachnąć za samo zestawienie naszego kraju ze słowem imperium i widzieć w tego typu 
myśleniu narodową megalomanię 
– w 70. rocznicę śmierci 
Aleksandra Bocheńskiego jego sylwetkę prezentuje historyk i publicysta.

To było szczególne rodzeństwo – obdarzone zarówno wyjątkowymi talentami, jak i równie wyjątkową długowiecznością. Urodzony jako pierwszy, Józef Maria Bocheński, żył 93 lata. Dominikanin przez lata związany ze szwajcarskim uniwersytetem we Fryburgu zdobył uznanie jako wybitny logik łączący osiągnięcia filozofii analitycznej z tradycją chrześcijańskiej filozofii.

Drugi w kolejności Aleksander Bocheński osiągnął wiek 97 lat. Był oryginalnym, choć kontrowersyjnym, publicystą i myślicielem politycznym. W okresie PRL stał się jednym z intelektualnych liderów środowiska PAX-owskiego i starał się łączyć współpracę (ograniczoną, ale jednak) z komunistycznymi władzami z prowadzeniem niezależnej, kontynuującej konserwatywne tradycje, refleksji ideowej.

Trzecia w kolejności była jedyna w tym rodzeństwie siostra – Olga, która po zawarciu małżeństwa zmieniła nazwisko na Zawadzka. Żyła aż 103 lata, zmarła całkiem niedawno, bo w 2008 r. W czasie II wojny światowej uratowała życie trzem Żydówkom, za co po latach została uhonorowana medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Autorzy wspomnień o Bocheńskim zwracają uwagę na jego straceńczą wręcz odwagę i pogardę śmierci

I wreszcie najmłodszy, Adolf Maria Bocheński, urodzony w roku 1909. Erudyta, jeden z najwspanialszych publicystów i myślicieli politycznych II Rzeczypospolitej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9892

Wydanie: 9892

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament