Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W toku postępowania nie można wskazać nowych przyczyn rozwiązania umowy

29 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Wojewódka
Marcin 
Wojewódka, radca prawny 
w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy sp.k.
źródło: materiały prasowe
Marcin 
Wojewódka, radca prawny 
w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy sp.k.

W oświadczeniu o rozwiązaniu umowy 
w trybie dyscyplinarnym pracodawca powinien należycie skonkretyzować czyn pracownika. Jeśli nie wskaże konkretnej przyczyny, nie może uzupełnić czy zmodyfikować przyczyn rozwiązania umowy o pracę po wniesieniu przez zwolnionego powództwa o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie. Nie jest natomiast ważne, dlaczego kwalifikuje dany czyn jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Tak uznał Sąd Okręgowy w Łodzi w wyroku z 25 lutego 2014 r. (VII Pa 348/13).

W tej sprawie wyrokiem z 3 września 2013 r. sąd rejonowy zasądził solidarnie od pozwanych wspólników spółki cywilnej odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia wraz z ustawowymi odsetkami oraz koszty zastępstwa procesowego. Sprawa dotyczyła kobiety zatrudnionej od 1 kwietnia 2008 r. na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na stanowisku sprzedawcy. Udzielaniem urlopów w firmie zajmowała się pani D., której pracownicy składali wnioski urlopowe w formie ustnej. Pisemnie dostarczali je w późniejszym terminie, czasem po kilku dniach od udzielenia ustnej zgody na urlop.

Po tym, jak 30 listopada 2011 r. pracownica poinformowała pracodawcę, że jest w ciąży, ten zaproponował jej wykorzystanie urlopu. Po zakończonej rozmowie kobieta oznajmiła współpracownikom, że od następnego dnia – 1 grudnia 2011 r. – nie będzie jej w pracy. Faktycznie nie przyszła do pracy, a następnego dnia ze swojej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9901

Wydanie: 9901

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament