Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powstrzymać wysyp bezrobotnych magistrów

29 lipca 2014 | Ciekawa ekonomia
źródło: HSBC

Edukacją młodzieży nadal zajmuje się zbyt wielu teoretyków 
i niewielu praktyków. Wykłady i przekazywane w ich trakcie informacje tracą na wartości w czasach ogólnej dostępności wiedzy – pisze prezes HSBC Bank Polska.

Janusz Dedo

Promując Polskę jako atrakcyjną lokalizację dla inwestycji zagranicznych, często posługujemy się argumentem, że jest to kraj zamieszkiwany przez dobrze wykształconych pracowników. Tu pojawia się paradoks, ponieważ z jednej strony rzeczywiście możemy się pochwalić dużym gronem osób z wyższym wykształceniem, a z drugiej  w rozmowach z przedsiębiorcami słyszę, że trudno jest znaleźć dobrego pracownika. Jednocześnie wielu absolwentów studiów wyższych pozostaje bez pracy. Niedawny koniec roku szkolnego i akademickiego wydaje się dobrym momentem na zastanowienie się, dlaczego tak jest i co można zrobić, aby zapobiec powiększaniu się już dziś licznego grona bezrobotnych magistrów.

Za dużo teoretyków, za mało praktyków

Powiedzmy sobie jasno: w ciągu ostatnich 25 lat poczyniliśmy znaczne postępy w kształceniu przyszłych pracowników. Niemniej jednak wykształcenie, które młodzi ludzie otrzymują, nadal nie jest dopasowane do potrzeb rynku.

Nie chciałbym zbytnio generalizować, jednak będąc ojcem dwójki studentów i spotykając się ze studentami przy okazji różnego rodzaju seminariów czy konferencji, mam wrażenie, że młodzi ludzie mają za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 9901

Wydanie: 9901

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament