Spóźniona ulga tylko poprzez korektę deklaracji
Podatnik, który nie zmniejszy podatku należnego o kwoty z zaległej faktury w miesiącu, w którym upływa 150 dni od terminu jej zapłaty, nie traci tego prawa.
Jeden z moich kontrahentów nie zapłacił mi dotychczas faktury z września 2013 r. Termin płatności tej faktury upłynął 5 kwietnia 2014 r. Nie skorzystałem jednak z ulgi na złe długi w ramach deklaracji VAT-7 kwiecień 2014 r. Czy mogę skorzystać z ulgi teraz? Jeżeli tak, to czy muszę w tym celu skorygować deklarację VAT-7 za kwiecień (w deklaracji tej wykazałem kwotę podatku do zapłaty do US) czy mogę wykazać ulgę w ramach bieżącej deklaracji VAT-7? – pyta czytelnik.
Zasady korzystania z tzw. ulgi na złe długi określa art. 89a ustawy o VAT. Przepisy te w obecnym brzmieniu obowiązują od 1 stycznia 2013 r. Mają one zastosowanie również w sytuacji przedstawionej przez czytelnika, gdyż pytanie dotyczy wierzytelności, która powstała po 31 grudnia 2012 r. >patrz tabela.
Z obecnie obowiązującego art. 89a ust. 3 ustawy o VAT wynika, że korekta w ramach ulgi na złe długi może zostać uwzględniona w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną (pod warunkiem, że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta