Trzeba pomniejszyć koszty, nawet gdy zapłata jest na czas
Jeżeli druga rata składki OC ma odległy termin płatności, to przedsiębiorca będzie musiał skorygować o tę część zaksięgowany wydatek na ubezpieczenie. Zrobi to w dniu, w którym mija 90 dni od daty ujęcia polisy w księdze.
Aneta Szwęch
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ujmuję metodą uproszczoną. Na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy, który jest ujęty w ewidencji środków trwałych.
W lipcu zawarłem polisę na ubezpieczenie OC samochodu na okres od 21 lipca 2014 r. do 20 lipca 2015 r. Składkę opłacam w dwóch równych ratach: w lipcu 2014 r. i w styczniu 2015 r. Pierwszą ratę opłaciłem przed upływem terminu płatności. W jaki sposób ujmuję składkę ubezpieczeniową w kosztach? Czy muszę skorygować koszty, uwzględniając przepisy o korekcie kosztów określone w art. 24c ustawy o PIT, jeśli drugą ratę składki opłacę zgodnie z terminem płatności? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Każdy posiadacz auta jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu. Dlatego w przypadku wydatków na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu osobowego, będącego środkiem trwałym podatnika wykorzystywanym na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta