Legendy i życie w czasie zrywu
Książka | Wspomnienia, analizy historyczne, a nawet komiks – wydawnictwa proponują różnorodne formy na rocznicę Powstania Warszawskiego.
W wyjątkowo bogatej ofercie wydawniczej znalazły się standardowe propozycje naukowe: przekrojowe książki historyczne (m.in. „Warszawa 1944. Powstanie tragiczne" Alexandry Richie), albumy fotograficzne, a także monografie poświęcone poszczególnym oddziałom i jednostkom („Leczenie ran. Służba medyczna w powstańczej Warszawie" Anny Marek). Szczególnie ciekawe wydają się jednak książki, które o powstaniu mówią z mało znanej dotychczas perspektywy. Dzięki nim możemy obejrzeć tragiczne dni euforii i klęski oczami cywilów, kobiet czy małych dzieci.
Poszukując innego spojrzenia na wydarzenia z 1944 r., jeszcze w maju krakowski Znak wydał „Dziewczyny z Powstania" Anny Herbich. Autorka oddaje głos sanitariuszkom i łączniczkom, którym udało się przeżyć. Herbich wypytuje o szczegóły i sprawy delikatne. Bohaterki opowiadają o małych radościach i trudach codziennego życia w powstańczej Warszawie – o higienie, brudnej wodzie do picia i zalotach AK-owców. Opisują też swoje późniejsze, powojenne losy, czas spędzony w przeróżnych obozach czy w ubeckich więzieniach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta