Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy natychmiastowe zwolnienie

29 lipca 2014 | Administracja | Krzysztof Jankowski

Służba cywilna | Urzędnik może być nieobecny w pracy nawet przez rok bez obawy utraty etatu. Zasiłek dostanie jednak tylko przez pierwszych sześć miesięcy.

Rozwiązanie stosunku pracy z urzędnikiem służby cywilnej bez wypowiedzenia może nastąpić w razie jego nieobecności w pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż rok. Tak stanowi art. 71 ust. 3 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). Ustawa pozwala więc na zwolnienie urzędnika z dnia na dzień dopiero po upływie rocznego okresu ochronnego. To jeden z przejawów większej stabilizacji zatrudnienia, jaką cieszą się urzędnicy zatrudnieni na podstawie mianowania. Kodeksowe rozwiązanie (art. 53 k.p.), któremu na mocy art. 9 ust. 1 usc podlegają pozostali członkowie korpusu sc (pracownicy sc) jest bowiem mniej korzystne. Pozwala ono chorować bez obawy o etat przez trwający najczęściej 182 dni (270 – w przypadku ciąży lub gruźlicy) okres zasiłkowy oraz przez pierwsze trzy miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. To niejedyna różnica między dotyczącymi tej kwestii regulacjami kodeksowymi a ustawą o służbie cywilnej.

Okres choroby, a nie okres niezdolności do pracy

Ustawa ta, posługując się sformułowaniem „w razie nieobecności w pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż rok", kładzie nacisk na czas trwania choroby, natomiast kodeks pracy, używając zwrotu „jeżeli niezdolność pracownika do pracy w skutek choroby trwa dłużej niż..." – na czas trwania niezdolności do pracy. I na tym tle mogły powstawać wątpliwości.

Jednak zdaniem prof. Krzysztofa Rączki (Ustawa o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9901

Wydanie: 9901

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament