Gdy kilka firm wspólnie ubiega się o zamówienie
Wykonawcy mogą razem wystartować w przetargu. Istotą stworzenia takiego konsorcjum jest ubieganie się o publiczne pieniądze przez wykonawców, którzy samodzielnie nie są w stanie spełnić wymagań zamawiającego.
Istotą przetargów jest uzyskanie przez zamawiającego dysponującego środkami publicznymi towarów lub usług najlepszej jakości po możliwie najniższej cenie. Możliwość wypełnienia przez przetargi tych zadań jest uzależniona od konkurencji pomiędzy wykonawcami. Z tego względu w wielu przetargach w interesie zamawiającego jest, by przystąpiło do nich jak najwięcej wykonawców, którzy będą ze sobą konkurowali nie tylko ceną, ale też jakością oferowanych towarów i usług. Nie w każdym jednak przetargu dążenie do zapewnienia szerokiej konkurencji będzie realizowane przez zamawiających i wykonawców. Czasami możliwe jest wspólne ubieganie się o jedno zamówienie przez różnych przedsiębiorców. Prawo zamówień publicznych (p.z.p.) dopuszcza taką możliwość, choć ubieganie się o kontrakt wspólnie przez kilka firm stanowi swego rodzaju zmowę pomiędzy wykonawcami, co w praktyce ogranicza konkurencję.
Razem o wygraną łatwiej
Zgodnie z art. 23 ust. 1 p.z.p. kilku wykonawców może wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego. W takiej sytuacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta