Włoszka nadal walczy o Brukselę
Premier upiera się przy kandydaturze niedoświadczonej minister na szefową unijnej dyplomacji.
Piotr Kowalczuk z Rzymu
Ze skomplikowanego klucza unijnych nominacji wynika, że stanowisko szefa unijnej dyplomacji przypada socjalistom. Ze względu na świetny wynik lewicowej Partii Demokratycznej premiera Matteo Renziego w wyborach do PE (41 proc. głosów) Włosi uważają, że to im należy się ta posada.
Renzi postawił na Federicę Mogherini, którą w lutym mianował szefową MSZ w swoim gabinecie. Polsce, Szwecji i państwom bałtyckim przedstawiciel tradycyjnie bardzo prorosyjskich i proputinowskich Włoch nie odpowiada.
Niejako potwierdzając te obawy, Mogherini jako szefowa włoskiego MSZ i przedstawiciel dyplomatyczny kraju przewodniczącego Unii, mimo nieoficjalnego bojkotu dyplomatycznego Kremla, udała się 9 lipca do Moskwy i odbyła spotkania z prezydentem Putinem i szefem MSZ Siergiejem Ławrowem. Nie wiadomo, w czyim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta