Niepewny bilans niepodległości
Szkocja | Referendum w sprawie niezależności kraju coraz bliżej, mimo to wciąż nieznane są jej konsekwencje gospodarcze.
grzegorz siemionczyk
Półtora miesiąca przed referendum w sprawie niepodległości Szkocji przewaga jej przeciwników nad zwolennikami stopniowo topnieje. Ale nie ma to wiele wspólnego z krystalizowaniem się poglądów na temat bilansu korzyści i kosztów zerwania ponad 300-letniej unii z Anglią.
Do takich wniosków prowadzi m.in. niedawny sondaż ośrodka Panelbase dla „Sunday Timesa". Wynika z niego, że 18 września za secesją opowie się 41 proc. mieszkańców Szkocji, a przeciwko – 48 proc. Dla porównania, w lutym przewaga unionistów nad secesjonistami wynosiła 12 pkt proc. Jednocześnie tylko 34 proc. respondentów wskazało, że prowincja zyska gospodarczo na odłączeniu się od Wlk. Brytanii, a 42 proc., że straci.
To sugeruje, że część zwolenników secesji nie ma przekonania, że sytuacja Szkocji się dzięki temu poprawi, a część przeciwników – że będzie odwrotnie.
Trudno się temu dziwić, bo szacunki bilansu korzyści i kosztów zerwania unii z Anglią są bardzo rozbieżne. Alex Salmond, lider...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta