Jak założyć biuro detektywistyczne
Formalności | Od początku tego roku do zostania detektywem nie jest konieczne zdanie państwowego egzaminu. Nadal trzeba jednak uzyskać wpis do specjalnego rejestru, a także spełnić wiele wymagań koniecznych do uzyskania licencji.
Arkadiusz Jaraszek
Na polskim rynku pracuje ok. 600 licencjonowanych detektywów. Większość spraw, którymi się dzisiaj zajmują, to szeroko rozumiane sprawy cywilne, jak np. ustalenia dotyczące wierności małżonków w trakcie postępowania rozwodowego, wielkość majątku partnerów spierających się o jego podział czy oszustwa. Dość często detektywi wynajmowani są przez przedsiębiorców, którzy np. chcą sprawdzić swoich kontrahentów. Praca detektywów związana jest też z postępowaniami karnymi, nierzadko o poważne przestępstwa, jak np. porwania dla okupu.
Nie każdy może się jednak zajmować prowadzeniem tego typu działalności, choć od początku tego roku jest to dużo łatwiejsze niż wcześniej.
Krok 1.
Dowiedz się, na jakie ułatwienia możesz liczyć
Ułatwienia dla osób chcących wykonywać zawód detektywa wprowadziła obowiązująca od stycznia 2014 r. tzw. ustawa deregulacyjna. Przede wszystkim zniosła ona egzamin państwowy, który był warunkiem uzyskania licencji detektywa. Wcześniej każdy przyszły detektyw musiał zdać egzamin przed specjalną komisją, w skład której wchodzili przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji, Sądu Apelacyjnego w Warszawie i Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie oraz organizacji zawodowych zrzeszających detektywów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta