Tusk na szefa Rady Europejskiej
Jeśli Donald Tusk przestałby być premierem, PSL musiałby renegocjować umowę koalicyjną z PO – mówi Jackowi Nizinkiewiczowi wicepremier Janusz Piechociński.
Rzeczpospolita: Jak będzie gospodarczy koszt sankcji nałożonych na Rosję dla gospodarki Polski?
Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki, szef PSL: 0,6 proc. PKB do końca roku. Nastąpi załamanie koniunktury gospodarczej w całej przestrzeni poradzieckiej. Sankcje będą odczuwalne dla polskiej gospodarki.
Jak bardzo ucierpią polscy przedsiębiorcy?
W zeszłym roku do Rosji sprzedawało ponad 10 tys. przedsiębiorstw, a na Ukrainę 12 tys. W tym czasie mieliśmy 58 tys. przedsiębiorstw eksporterów. Jedna trzecia polskich firm sprzedaje do przestrzeni poradzieckiej, to jest 10 proc. naszej wymiany handlowej.
Obecnie mamy spadek eksportu na rynek rosyjski o 7 proc., a na Ukrainę o 26-29 proc. I będzie to szło głębiej. Druga połowa roku utrwali trendy spadku i jeszcze je wzmocni.
A jaki jest najczarniejszy realny scenariusz dla polskiej gospodarki po wprowadzeniu sankcji?
Swego czasu mieliśmy wzrost PKB wynoszący 0,3 proc., wyszliśmy za zeszły rok na 1,6 proc. i uznaliśmy to za sukces. W drugim kwartale tego rou mamy 3,3-3,4 proc. W polskich warunkach gospodarczy wzrost gospodarczy poniżej 3,5 proc., to jest wzrost nieodczuwalny dla większości gospodarstw domowych. Sankcje wytworzą gorszy klimat gospodarczy w Polsce.
Polska nie może czuć się bezpiecznie?
Ja jestem od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta