Od kiedy trzeba płacić za budynek
TERMINY | Przepisy regulują moment powstania i ustania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości. W konkretnych przypadkach zastosowanie tych reguł budzi jednak wątpliwości, a organy rozstrzygają je na niekorzyść przedsiębiorców.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 12 stycznia o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa) obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Zasadę tę modyfikuje ust. 2 stanowiący, że jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, to obowiązek podatkowy powstaje 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistnieje zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania, to podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie (ust. 3). Przepisy definiują też moment wygaśnięcia obowiązku podatkowego, którym jest upływ miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, to podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek (ust. 4 i 5).
Korekta rozliczeń
W przypadku zaistnienia powyższych zmian, podatnicy zobowiązani są powiadomić o tym organ podatkowy.
Osoby fizyczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta