Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kleptokraci z Kremla i ich sprzymierzeńcy

04 sierpnia 2014 | Publicystyka, Opinie | Krzysztof Rak
Krzysztof Rak
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Krzysztof Rak
Od lewej stoją: Angela Merkel, Władimir Putin, David Cameron, Barack Obama, François Hollande. Rosyjski prezydent jest zachodnim politykom potrzebny – uważa autor
źródło: AFP
Od lewej stoją: Angela Merkel, Władimir Putin, David Cameron, Barack Obama, François Hollande. Rosyjski prezydent jest zachodnim politykom potrzebny – uważa autor

Mimo wprowadzanych sankcji reżim putinowski nadal w najlepsze sprzedaje Zachodowi swoje surowce. Korzystają na tym obie strony. Ale tracą obywatele Rosji – pisze publicysta.

Wydawało się, że zestrzelenie malezyjskiego boeinga z przeszło dwiema setkami obywateli Unii Europejskiej na pokładzie będzie przełomowym wydarzeniem wojny rosyjsko-ukraińskiej. Zachód miał wreszcie sprawiedliwie ukarać Moskwę, która prowadząc wojnę na ukraińskim terytorium, ponosiła część winy za tę katastrofę.

Po długich deliberacjach UE wprowadziła wreszcie sankcje trzeciego stopnia, szumnie reklamowane jako najostrzejsze od zakończenia zimnej wojny. Analiza sposobu, w jaki Unia „ukarała" Rosję, prowadzi jednak do wniosku, że góra urodziła mysz.

Zbrodnia i kara na niby

Najważniejszym elementem sankcji są utrudnienia w dostępie do europejskiego rynku kapitałowego. Na czym one polegają? Otóż obywatele i firmy UE nie będą mogły kupować nowych akcji, pożyczek lub innych instrumentów finansowych, z terminem płatności przekraczającym 90 dni, od banków rosyjskich, w których państwo ma udziały przekraczające 50 proc. Krótko mówiąc, chodzi o ograniczenie przepływu kapitału inwestycyjnego. Tyle tylko, że kapitał inwestycyjny zaczął ucieczkę z Rosji jeszcze przed rozpoczęciem kryzysu ukraińskiego. Dziś niezależnie od sankcji nikt o zdrowych zmysłach nie będzie inwestował w kraju, który prowadzi otwartą wojnę z Ukrainą i rzuca wyzwanie największym potęgom finansowym świata.

Sprawy mają się podobnie z kolejnym elementem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9906

Wydanie: 9906

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament