Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radio nie może pozostać analogową wyspą

04 sierpnia 2014 | Ciekawa ekonomia
Christian Vogg
źródło: materiały prasowe
Christian Vogg

Czysty dźwięk, usługi dodatkowe i niższe koszty – to główne powody, dla których przyszłość naziemnego radia jest cyfrowa. Ewidentne korzyści jednoznacznie uzmysławiają, że nie mamy już czasu do stracenia we wdrażaniu tej technologii – ocenia szef Sekcji Radia Europejskiej Unii Nadawców.

Christian Vogg

Europejska Unia Nadawców (EBU), największa organizacja zrzeszająca media publiczne, zaangażowana jest w procesy innowacyjne i wspiera działania korzystne z punktu widzenia zarówno mediów, jak i ich odbiorców. Dlatego monitoruje na bieżąco wydarzenia w Europie i świecie, a jej eksperci chętnie biorą udział w dyskusji nad kierunkami rozwoju środków przekazu.

Obecnie znajdujemy się być może w punkcie zwrotnym dotyczącym przyszłości takiego medium, jakim jest radio. Znakomicie pokazują to obecna sytuacja w Polsce i liczne kontrowersje związane z wdrażaniem naziemnego nadawania cyfrowego.

W naszej opinii warto przedstawić kilka istotnych z perspektywy EBU uwag dotyczących wykorzystania technologii cyfrowej w radiu.

Lepiej, więcej, hybrydowo

Trzeszczenie typowe dla nadawania w FM nie występuje w nadawaniu cyfrowym. Posiadacze radia cyfrowego mogą się cieszyć krystalicznie czystym dźwiękiem. Osiągnięcie odpowiedniej jakości zależy od sieci dystrybucyjnej i wystarczającego pokrycia sygnałem danego obszaru. Zrozumiano to na wielu rynkach radiowych w Europie, gdzie rozbudowa nadajników przebiega szybko. W Anglii, Niemczech, Holandii, Belgii, Norwegii czy Szwajcarii zasięg techniczny wynosi już ponad 90 proc.

Technologia radia cyfrowego ma także inne zalety. W porównaniu z nadawaniem analogowym więcej stacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9906

Wydanie: 9906

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament