Dla zatrudnionych w czterobrygadówce muszą być dwa grafiki
Samo ułożenie planu pracy kilku zespołów funkcjonujących w firmie na zmiany nie wystarczy. Trzeba też poszczególnym osobom z każdej grupy indywidualnie rozpisać dni i godziny jej aktywności.
Czterobrygadowa organizacja pracy była jedną z form działania zakładu w ruchu ciągłym uregulowaną w przepisach kodeksu pracy do 31 grudnia 2003 r. 1 stycznia 2004 r. ustawodawca zrezygnował z kodeksowego zapisania czterobrygadowej organizacji pracy, natomiast praca w ruchu ciągłym stała się odrębnym systemem czasu pracy.
Informacja to podstawa
Nie oznacza to jednak, że ułożenie czasu pracy załodze w czterech brygadach, z których trzy działają, a jedna odpoczywa, przestało w praktyce funkcjonować. W dalszym ciągu taki sposób występuje i pracodawcy go stosują. Obecnie jest to możliwe w podstawowym systemie czasu pracy, w którym zatrudnieni pracują na zmiany. Czterobrygadówkę wybierają pracodawcy, u których ze względów technologicznych lub konieczności ciągłego zaspokajania potrzeb ludności nie można wstrzymać pracy, a nie chcą wprowadzać działania w ruchu ciągłym. W czterobrygadówce pracuje się bowiem po osiem godzin na dobę i przeciętnie 40 w tygodniu. Nie jest to zatem żaden odrębny system czasu pracy, a jedynie określony sposób planowania godzin aktywności etatowców.
Aby stosować czterobrygadówkę, w wewnątrzzakładowych przepisach, np. regulaminie pracy, należy wprowadzić podstawowy system czasu pracy, w którym zatrudnieni pracują na zmiany. Regulamin powinien określać jedynie przedziały czasowe poszczególnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta