Jak wspólnik występujący ze spółki rozliczy sprzedaż udziału
Jednym ze sposobów dokonania zmiany wspólnika w spółkach osobowych jest przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika (potocznie określanych jako udział w spółce) na inną osobę. Na gruncie kodeksu spółek handlowych zostało to uregulowane w art. 10. Co oznacza takie zdarzenie dla zbywającego swój udział wspólnika na gruncie ustawy o PIT? Do jakiego źródła przychodów powinien on zaliczyć korzyść finansową uzyskaną ze sprzedaży udziału w spółce oraz w jaki sposób ją rozliczyć z fiskusem?
Niewątpliwie, w przypadku takiej sprzedaży po stronie zbywcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. Jednak z uwagi na brak konkretnych regulacji podatkowych dotyczących obrotu udziałami osobowych spółek handlowych, w doktrynie nadal toczy się spór, do jakiego źródła zakwalifikować uzyskany z tego tytułu przychód.
I tak, zdaniem niektórych, przychód ze zbycia takiego udziału powinien zostać rozpoznany jako przychód z działalności gospodarczej (zgodnie z art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta