Ostra walka o wielkie złoże miedzi
surowce | Po decyzji resortu środowiska mamy awanturę o koncesje między KGHM a Kanadyjczykami.
Kanadyjska firma Miedzi Copper zapowiedziała zamrożenie działalności w Polsce, kiedy decyzją ministra środowiska Macieja Grabowskiego resort postanowił jeszcze raz rozpatrzyć wnioski koncesyjne złożone w 2012 r. przez nią oraz KGHM.
Poza odebranymi jej teraz koncesjami firma Miedzi Copper ma w naszym kraju jeszcze 14 koncesji poszukiwawczych. Dotychczas zainwestowała w badania 100 mln zł, do końca przyszłego roku planowała wydać jeszcze 0,25 mld zł.
Łakomy kąsek
Kanadyjczycy największy żal mają o to, że ministerstwo zmieniło decyzję, mimo że postępowanie koncesyjne trwało aż – w zależności od wniosku – od półtora roku do nawet dwóch lat.
– Odbieranie koncesji przyznanych po tak długim i gruntownym postępowaniu nie ma racjonalnego uzasadnienia i jest sprzeczne z dobrymi praktykami, procedurami oraz prawem – uważa Ross Beaty, założyciel i główny akcjonariusz grupy Miedzi Copper.
KGHM i Miedzi Copper rywalizowali o koncesje obejmujące pokrywające się obszary. Rozstrzygnięcie resortu środowiska ze stycznia tego roku nie spodobało się lubińskiemu koncernowi, który się od niego odwołał.
Newralgicznym obszarem sporu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta