Wieczysty użytkownik może się stać właścicielem
SKŁADNIKI MAJĄTKU | Na bilansową wartość początkową gruntu, który spółka nabyła w wyniku przekształcenia z prawa użytkowania wieczystego, wpływa nieumorzona część tego prawa.
Marta Komorowska
- Spółka jest użytkownikiem wieczystym gruntu (nabyła to prawo). W związku z rosnącymi opłatami za użytkowanie wieczyste rozważamy skorzystanie z uprawnienia do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa związanych z tym operacji? Jak ustala się wartość początkową gruntu z przekształcenia? – pyta czytelnik.
Użytkowanie wieczyste jest prawem najbliższym prawu własności. Polega ono na oddaniu osobom fizycznym bądź prawnym gruntów będących własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Chociaż prawo użytkowania wieczystego umożliwia zabudowanie nieruchomości i korzystanie z niej, to różni się jednak od własności, m.in. koniecznością uiszczania opłat rocznych oraz ograniczeniem czasowym. W ostatnim czasie, gdy wzrastają opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów, coraz więcej spółek decyduje się na przekształcenie dotychczas posiadanego prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności. Aby prawidłowo odzwierciedlić tę transakcję, konieczne jest odpowiednie ujęcie operacji w księgach rachunkowych, zgodnie z ustawą o rachunkowości i ustawą o podatku dochodowym.
Prawo wieczystego użytkowania podlega bilansowej amortyzacji na zasadach ogólnych zgodnie z art. 31, 32 i 33 ustawy o rachunkowości. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta