Jak rozliczać VAT od licencji
PŁATNOŚCI | Przy umowie zezwalającej na korzystanie z programów komputerowych przez określony czas, gdy zapłata jest uiszczona jednorazowo, za moment wykonania usługi należy uznać ostatni dzień okresu, na jaki podpisano kontrakt.
Znowelizowane od 1 stycznia br. przepisy ustawy o VAT w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego z założenia miały na celu uproszczenie rozliczeń VAT. W praktyce nie zawsze jednak cel ten został osiągnięty.
Obszarem budzącym wiele wątpliwości interpretacyjnych, a także problemów praktycznych związanych z rozliczaniem VAT w 2014 r., są usługi związane z udzieleniem licencji, np. w zakresie prawa do korzystania z programów komputerowych. Tego rodzaju usługi mają charakter usług ciągłych i świadczone są w dłuższym okresie, np. trzyletnim. W praktyce stosowane są różne modele rozliczeń między kontrahentami z tytułu udzielonych licencji, np.:
- płatności za określone w umowie okresy rozliczeniowe, np. miesięczne czy kwartalne,
- jednorazowa płatność z góry po podpisaniu umowy,
- jednorazowa płatność z dołu po zakończeniu okresu objętego licencją,
- płatności za cały okres licencji płatne w kilku ratach (np. w trzech ratach w ustalonych terminach).
Wystawienie faktury bez znaczenia
Zgodnie z zasadą ogólną od 1 stycznia br. dla określenia obowiązku podatkowego nie ma już znaczenia data wystawienia faktury, lecz kluczowy jest moment wykonania usług (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). W niektórych przypadkach moment ten został specyficznie zdefiniowany:
- jako wykonanie części usługi, dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta