Najemców nie może utrzymywać właściciel
Poradnik | Jeśli ktoś wcześniej jeździł taksówkami, to po utracie pracy powinien się przesiąść do tramwaju, a nie prosić taksówkarza o odroczenie terminu płatności. Tak samo jest z wynajmem lokali.
Rz: Podobno na wynajmie mieszkań można zarobić coraz mniej, bo konkurencja jest coraz większa. Najem długoterminowy pozwala na zysk w wysokości 4–5 proc. netto rocznie, a krótkoterminowy – 6 proc. netto rocznie w najlepszym przypadku. Czy zgadza się pan z tą opinią?
Artur Kaźmierczak: Zgadzam się, ale jedynie częściowo. Wskazane rentowności są średnimi. Zgadzam się, że być może średnia rentowność najmu będzie nieco spadać, choć chyba zostało już niewiele miejsca na obniżki. Ale podkreślam: mówimy o średniej. Dzisiaj udaje się nam znajdować okazje rynkowe dające nawet 8–9 proc. zwrotu, a czasami i więcej. Przykładowo nasza specjalistka z Katowic wysłała właśnie ofertę zakupu kawalerki, która powinna dać 6,9–7,8 proc. zysku rocznie, a specjalista z Warszawy znalazł mieszkanie trzypokojowe z oczekiwaną stopą zwrotu rzędu 7,5 proc. – już po wszystkich kosztach.
Gdy najemca straci pracę, wyprowadzka jest najlepszym rozwiązaniem
Jestem przekonany, że nawet jeśli średnie stopy zwrotu nieco spadną, to zawsze będą się pojawiały okazje dające znacznie lepsze zwroty.
Gdzie i w przypadku jakiego lokalu inwestor osiągnie dziś największy zysk z najmu?
Nie ma tu twardych reguł, ale kilka wytycznych można przedstawić. Po pierwsze, jak zwykle,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta