Czynszu zerowego nie trzeba rozliczać przez odpisy
Opłata wstępna przy leasingu, która ma samoistny charakter, niezwiązany z ratami, może być ujęta w kosztach jednorazowo.
Spółka prowadzi działalność w zakresie importu, sprzedaży oraz instalacji sprzętu medycznego, w ramach której zawiera umowy leasingu. Odbiór przedmiotu leasingu i przyjęcie go do używania wymaga uiszczenia wstępnej opłaty leasingowej (czynsz inicjalny, czynsz zerowy). Odpłata ta nie ma charakteru należności z tytułu używania przedmiotu leasingu. Spółka zapytała, czy wydatek z tytułu wstępnej opłaty leasingowej może rozpoznać jako koszt uzyskania przychodów w całości w dacie poniesienia. Sama uważała, że czynsz inicjalny jest kosztem jednorazowo w chwili ujęcia dokumentującej go faktury w księgach rachunkowych.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Wskazał, że opłaty leasingowe, również wstępne, zaliczane są do tzw. pośrednich kosztów uzyskania przychodów, których nie można przyporządkować do określonego przychodu. Zatem ma do nich zastosowanie art. 15 ust. 4d ustawy o CIT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta