Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

MSSF 9 to wyzwania w sprawozdawczości

01 września 2014 | Ekspert księgowy
Krzysztof Maksymik
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Krzysztof Maksymik
źródło: Rzeczpospolita
Przykład
źródło: Rzeczpospolita
Przykład

NOWE PRAWO | MSSF 9 zmienia zasady ustalania utraty wartości aktywów finansowych. Ich podstawą będzie szacowanie przewidywanych ewentualnych strat z tytułu posiadanego składnika aktywów.

Krzysztof Maksymik, Jarosław Suder

Temat nowych wyzwań w sprawozdawczości, jakie wiążą się z zakończeniem prac nad MSSF 9 „Instrumenty finansowe" rozpoczęliśmy w poprzednim wydaniu Eksperta księgowego. Jednak odrębnego opracowania wymagało zagadnienie utraty wartości aktywów finansowych. Wynika to z tego, że zastąpienie dotychczas istniejącego modelu „straty poniesionej" modelem „straty oczekiwanej (prognozowanej)" należy ocenić jako największą zmianę, jaką wprowadza MSSF 9.

W modelu „straty poniesionej" utratę wartości rozpoznawano dopiero po wystąpieniu określonego zdarzenia, powodującego powstanie straty. Nowy model bazuje na spojrzeniu w przyszłość i oszacowaniu przewidywanych, ewentualnych strat z tytułu posiadanego składnika aktywów, a więc chodzi o ustalenie prognozowanej straty kredytowej. Oprócz tego w stosunku do danego składnika aktywów mogą istnieć także obiektywne dowody utraty wartości, a więc zdarzenia, które oddziałują na prognozowane przepływy generowane przez instrument. Jedne i drugie (prognozowane straty i obiektywne dowody) ostatecznie wpływają na wycenę danego składnika w postaci odpisów z tytułu utraty wartości, różnicują jednak sposób, w jaki rozpoznawane są pożytki z tych składników aktywów (odsetki).

Jednolicie dla wszystkich

Co do zasady utrata wartości dotyczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9929

Wydanie: 9929

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament