Jakie potrzeby, taka wykładnia
PIT | Zbycie udziałów w spółce z o.o. powstałej z przekształcenia spółki jawnej trzeba opodatkować. Wykorzystując niejasne przepisy dotyczące kosztów takich transakcji, organy próbowały różnie je interpretować, aby zyskać jak najwięcej.
- Wspólnicy spółki jawnej, do której wniesiono wkłady o wartości 100 tys. zł, przekształcili spółkę jawną w spółkę z o.o. o kapitale podstawowym 1 mln zł. Jaka będzie wartość kosztu uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży posiadanych udziałów w spółce z o.o.? – pyta czytelnik.
Konieczność opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. nie wzbudza wątpliwości. Zgodnie z art. 30b ustawy o PIT podatek od dochodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu. Dochodem jest w tym przypadku różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT (w związku z art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. b ustawy o PIT).
Artykuł 22 ust. 1f reguluje zasady ustalenia kosztu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny. Na dzień zbycia tych udziałów koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:
- nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia – jeżeli te udziały zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta