Praca cudzoziemca bez prawa pobytu może być kosztowna
SANKCJE | Przedsiębiorcy współpracujący z podwykonawcami, którzy korzystają z pracy imigrantów, powinni sprawdzić legalność ich pracy. Ryzykują bowiem, że solidarnie odpowiedzą za ich nielegalne zatrudnianie.
Od 21 lipca 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (DzU poz. 769; dalej: ustawa). Wdrożyła ona do polskiego porządku prawnego postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 września 2009 r. (2009/52/WE), która ustanawia system sankcji wymierzonych w pracodawców zatrudniających nielegalnych imigrantów. Celem jest ukrócenie tego typu praktyk i ograniczenie problemu szarej strefy.
Spoza Unii i EFTA
Cudzoziemcem w rozumieniu ustawy jest osoba, która nie jest:
- obywatelem Unii Europejskiej,
- obywatelem państwa członkowskiego EFTA lub Szwajcarii,
- członkiem rodziny ww. osób, która przebywa z nimi na terenie Unii lub do nich dołącza.
W praktyce chodzi zatem o pracowników z takich państw jak Rosja, Ukraina, Białoruś, kraje azjatyckie itp.
Przed zatrudnieniem cudzoziemca pracodawca ma obowiązek uzyskać od niego ważny dokument uprawniający go do pobytu na terenie Polski. Jego kopię powinien przechowywać przez cały okres świadczenia pracy. Dotyczy to zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta