Współpraca z komornikiem zwiększa szanse firmy na odzyskanie długu
POSTĘPOWANIE | W celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego przedsiębiorca-wierzyciel musi złożyć właściwie wypełniony wniosek egzekucyjny. Może on też zlecić komornikowi poszukiwanie za wynagrodzeniem majątku dłużnika.
Arkadiusz Jaraszek
Zaległości płatnicze są nadal poważnym problemem dla przedsiębiorców. Bardzo często muszą oni zatem walczyć o należne im pieniądze ze swoimi nieuczciwymi kontrahentami przed sądem. Jeśli sąd przyzna im rację i wyda korzystny dla nich wyrok, to mogą skierować swoje kroki do komornika, by ten wyegzekwował należne im pieniądze. W celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego przedsiębiorca-wierzyciel musi złożyć właściwie wypełniony wniosek egzekucyjny.
Ważne informacje
We wniosku wierzyciel powinien podać jak najwięcej informacji na temat dłużnika, jak np. miejsce jego zamieszkania lub siedzibę, jego dokładną nazwę, osoby działające w jego imieniu (w przypadku osób prawnych) czy numer PESEL, NIP i REGON. Dane te ułatwią komornikowi zbieranie informacji o majątku dłużnika, a przez to zwiększą szansę na skuteczną egzekucję.
40 zł tyle wynosi opłata stała od wniosku o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku.
Warto też, aby we wniosku wierzyciel wskazał, w jaki sposób powinna być prowadzona egzekucja z majątku dłużnika – np. z nieruchomości, z konta w banku, z ruchomości, z wynagrodzenia. Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. W przypadku nieruchomości warto wskazać jej położenie, numer księgi wieczystej oraz sąd, który ją prowadzi. We wniosku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta