Związek musi mieć możliwość ocenić zmianę
UMOWY. Zmiana warunków pracy czy wynagradzania osoby zatrudnionej na czas nieokreślony jest niemożliwa bez porozumienia się ze związkiem zawodowym, który reprezentuje jej interesy.
Jeżeli szef chce zmienić na niekorzyść etatowca warunki pracy lub płacy, a ten nie wyraża na to zgody, musi się posłużyć wypowiedzeniem zmieniającym. Użycie tego trybu wymaga zachowania licznych formalności określonych przez prawo pracy. Jedną z nich jest konsultacja związkowa, gdy wymówienie ma dotyczyć osoby zatrudnionej na czas nieokreślony.
To o tyle ważne, że zaniedbanie tego wymogu może skutkować tym, iż gdy pracownik wniesie powództwo do sądu pracy, ten uzna wypowiedzenie za bezskuteczne, przywróci etatowca do pracy na poprzednich warunkach lub zasądzi mu odszkodowanie.
Droga przez mękę
Zamiar dokonania wypowiedzenia warunków pracy lub płacy umowy zawartej na czas nieokreślony szef powinien skonsultować z zakładową organizacją związkową (zoz). Chodzi o tę, której członkiem jest pracownik, którego wypowiedzenie ma dotyczyć, lub tę, która podjęła się reprezentacji jego praw (art. 38 k.p. oraz art. 232 k.p.). W piśmie informującym o zamiarze modyfikacji umowy szef podaje konkretne przyczyny uzasadniające wypowiedzenie zmieniające oraz przedstawia nowe warunki >patrz ramka.
Orzecznictwo sądowe wyraźnie wskazuje, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta