Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdrada i niewierność uratują majątek

12 września 2014 | Prawo | Łukasz Sitek

Darowizna dla jednego z małżonków to jego majątek odrębny, nie podlega więc podziałowi po rozwodzie.

Łukasz Sitek

Darowizny dla małżonków lub przyszłych małżonków (gdy np. rodzice kupują mieszkanie córce, która wychodzi za mąż) wywołują liczne wątpliwości. Darczyńcy nie zawsze chcą, by to, co dają swemu dziecku, należało również do jego małżonka. Nie mają się jednak czego obawiać.

Zasadą jest, że to od darczyńcy zależy, komu przekaże swój majątek lub poszczególne jego części. Taka darowizna – niezależnie od tego, czy dokonana przed zawarciem przez dziecko związku małżeńskiego czy już po – będzie stanowiła jego majątek osobisty, nawet jeśli w jego małżeństwie będzie obowiązywała wspólność majątkowa. Aby należała również do męża lub żony dziecka, darczyńca musi przekazać darowiznę obojgu.

Jest jeszcze inna możliwość: dziecko, które otrzymuje darowiznę od rodziców, może rozszerzyć na nią wspólność majątkową. Wtedy każde z nich będzie mieć prawo do połowy darowizny.

Co po rozwodzie

Z darowiznami problemy pojawiają się po rozwodzie. Jeśli obdarowane dziecko było jedynym właścicielem przedmiotu darowizny (a tak właśnie jest, gdy była uczyniona tylko na jego rzecz),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9939

Wydanie: 9939

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament