Przepisy o cienkiej kapitalizacji zmienią się od przyszłego roku
Pojawienie się w ustawie pojęcia „posiadanie bezpośrednio lub pośrednio 25 proc. udziałów" istotnie ograniczy możliwość finansowania długiem przede wszystkim spółek celowych funkcjonujących w zaawansowanych grupach kapitałowych.
Podatnicy muszą przygotować się na istotne zmiany związane z wprowadzeniem nowelizacji do ustaw o podatkach dochodowych. Prawdziwa rewolucja zapowiada się w uregulowaniach dotyczących cienkiej kapitalizacji. Zostaną one wprowadzone ustawą z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja, która 16 września została podpisana przez prezydenta, zakłada zmianę sposobu liczenia poziomu tak zwanego safe harbour. Interesująco wygląda również możliwość skorzystania z alternatywnej metody wyłączania zapłaconych odsetek z wyniku podatkowego.
Nowe regulacje będą dotyczyły kwot pożyczek wypłaconych od 1 stycznia 2015 roku (w tym pewnie również skapitalizowanych odsetek). Tym razem ustawodawca zapewnił więc podatnikom sporo czasu na przygotowanie się do zmian.
Jak jest dziś
Jak stosowanie cienkiej kapitalizacji wygląda obecnie? W przypadku, gdy kwalifikowany udziałowiec (posiadający co najmniej 25 proc. udziałów) udzieli spółce pożyczki, powstaje ryzyko wystąpienia tak zwanej cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji. Podobnie jest, gdy w kapitale zakładowym pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy ten sam podmiot posiada co najmniej 25 proc. udziałów.
Jeżeli wartość zadłużenia wobec takich udziałowców i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta