Jak wypowiedzieć i jak się bronić
Utrata zaufania, nawet mająca całkiem subiektywne źródło, została uznana za wystarczający powód zakończenia współpracy w zarządzaniu nieruchomością.
Wejście w życie ustawy deregulacyjnej i związane z nim usunięcie z porządku prawnego większości przepisów określających ramy umowy o zarządzanie nieruchomością oraz umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zmusza do zadania pytania o charakter tych umów.
Wydaje się, że szczątkowa regulacja tych umów w obecnej ustawie o gospodarce nieruchomościami nie pozwala na zaliczenie ich już do katalogu umów nazwanych.
Moim zdaniem mają one obecnie charakter umów nienazwanych, o których mowa w przepisie art. 750 k.c., tj. umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami (tzw. umów podobnych do umowy zlecenia).
Jednym z pytań, które powstaje w opisanej sytuacji, jest możliwość wypowiedzenia umowy o zarządzanie nieruchomością lub umowy o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami w trybie przewidzianym dla umów-zleceń, a określonym w przepisie art. 746 kc, tj. możliwości zakończenia tej umowy w każdym momencie bez zaistnienia czy komunikowania drugiej stronie przyczyny takiej decyzji.
Kwestia szkody
Wypowiedzenie bez ważnego powodu ma w tym przypadku jedynie taki skutek, że wypowiadający będzie odpowiedzialny za szkodę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta