Jak zawrzeć obiecany kontrakt
Jeśli kontrahent nie chce podpisać umowy przyrzeczonej, druga strona może złożyć powództwo, które doprowadzi do jej zawarcia.
Tomasz Poznański
Umowy przedwstępne są zawierane najczęściej na rynku nieruchomości. Dzieje się tak z powodu konieczności zorganizowania np. kredytu albo zweryfikowania stanu prawnego budynku. Jeśli strony chcą zawrzeć umowę o określonej treści, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpisały umowę przedwstępną. Jest ona gwarancją, że przy spełnieniu określonych warunków, dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej.
Istotne postanowienia
Na podstawie art. 389 k.c. umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli okres, w ciągu którego ma być zawarta, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie.
W praktyce, pomimo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta