Angaż terminowy nie może trwać wiecznie
Przepisy krajowe mogą przewidywać, że przekształcenie umowy o pracę zawartej na czas określony w bezterminową jest uzależnione od czasu trwania zatrudnienia na podstawie umowy terminowej.
Takie stanowisko potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 3 lipca 2014 r. w połączonych sprawach Maurizio Fiamingo, Leonardo Zappalá, Francesco Rotondo i in. przeciwko Rete Ferroviaria Italiana SpA (C-362/13, C-363/12 i C-407/13).
W omawianej sprawie skarżącymi byli marynarze zatrudnieni przez włoskiego armatora Rete Ferroviaria Italiana (RFI). Do ich obowiązków należała obsługa promów podczas rejsów między włoskimi portami. Pracodawca zatrudniał marynarzy na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony, na okres jednego lub kilku rejsów. W każdym przypadku maksymalny czas trwania umowy wynosił 78 dni. Dodatkowo czas między rozwiązaniem jednej umowy o pracę a zawarciem kolejnej nie przekraczał 60 dni.
Po rozwiązaniu umów marynarze uznali, że pracodawca działał bezprawnie, i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta