Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odzyskać nadpłatę składek

19 września 2014 | Dobra Firma | Józefa Domeracka
Wzór wniosku płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek
źródło: Rzeczpospolita
Wzór wniosku płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek
Zawieszenie biegu terminu przedawnienia
źródło: Rzeczpospolita
Zawieszenie biegu terminu przedawnienia

ZUS sam nie zwróci nienależnie opłaconych składek. Jeśli płatnik chce je odebrać, musi złożyć wniosek, 
a także skorygować dokumenty rozliczeniowe.

Prowadzący działalność gospodarczą jest nie tylko zobowiązany w ustawowym terminie opłacać za siebie składki, ale także w należnej, czyli w określonej przepisami wysokości. Gdy zawyży wpłatę, powstanie nadpłata.

Krok 1. Sprawdź dokumenty rozliczeniowe

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie definiuje pojęcia nienależnie opłaconych składek. Nie ulega jednak wątpliwości, że składki takie nie stanowią obowiązkowego świadczenia w ramach stosunku ubezpieczenia społecznego. Tak postanowił Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z 26 maja 2010 r. (P 29/2008, DzU z 2010 r. nr 105, poz. 668). W piśmiennictwie przyjmuje się, że pojęcie to obejmuje zarówno sytuacje, w których istniała podstawa prawna do opłacenia składek, ale zostały one opłacone w kwocie wyższej niż należna, jak i przypadki opłacenia ich bez podstawy. Przykładowo, u prowadzącego działalność gospodarczą powstanie nadpłata składek na Fundusz Pracy, gdy przedsiębiorca będzie je opłacał mimo ukończenia 60 lat w przypadku mężczyzn i 55 lat w przypadku kobiet.

Płatnik musi analizować prawidłowość danych przekazywanych do ZUS w dokumentach rozliczeniowych. Dzięki temu może stwierdzić m.in. nadpłatę składek. Nadpłatę może też wykryć ZUS. Wówczas zawiadamia on płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek. ZUS jest jednak zwolniony z tego obowiązku, jeśli kwota nadpłaty nie przekracza wysokości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9945

Wydanie: 9945

Spis treści
Zamów abonament