Jak odzyskać nadpłatę składek
ZUS sam nie zwróci nienależnie opłaconych składek. Jeśli płatnik chce je odebrać, musi złożyć wniosek, a także skorygować dokumenty rozliczeniowe.
Prowadzący działalność gospodarczą jest nie tylko zobowiązany w ustawowym terminie opłacać za siebie składki, ale także w należnej, czyli w określonej przepisami wysokości. Gdy zawyży wpłatę, powstanie nadpłata.
Krok 1. Sprawdź dokumenty rozliczeniowe
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie definiuje pojęcia nienależnie opłaconych składek. Nie ulega jednak wątpliwości, że składki takie nie stanowią obowiązkowego świadczenia w ramach stosunku ubezpieczenia społecznego. Tak postanowił Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z 26 maja 2010 r. (P 29/2008, DzU z 2010 r. nr 105, poz. 668). W piśmiennictwie przyjmuje się, że pojęcie to obejmuje zarówno sytuacje, w których istniała podstawa prawna do opłacenia składek, ale zostały one opłacone w kwocie wyższej niż należna, jak i przypadki opłacenia ich bez podstawy. Przykładowo, u prowadzącego działalność gospodarczą powstanie nadpłata składek na Fundusz Pracy, gdy przedsiębiorca będzie je opłacał mimo ukończenia 60 lat w przypadku mężczyzn i 55 lat w przypadku kobiet.
Płatnik musi analizować prawidłowość danych przekazywanych do ZUS w dokumentach rozliczeniowych. Dzięki temu może stwierdzić m.in. nadpłatę składek. Nadpłatę może też wykryć ZUS. Wówczas zawiadamia on płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek. ZUS jest jednak zwolniony z tego obowiązku, jeśli kwota nadpłaty nie przekracza wysokości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta