Plan może ograniczać zabudowę działek
ORZECZNICTWO | Przepisy nie określają, w jakiej formie władze gminy mają rozpatrzyć uwagi zgłoszone do miejscowego planu. Mogą to zrobić zbiorczo w jednej uchwale – uznał sąd.
Renata Krupa-Dąbrowska
Rady Miasta Poznania uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Morasko-Radojewo-Umultowo". Treść planu nie spodobała się dwóm spółkom akcyjnym. Postanowiły więc zaskarżyć plan do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Jakie zarzuty
Zarzutów pod adresem rady miasta było wiele. Zdaniem tych spółek radni nie rozpatrzyli uwag zgłoszonych przez te spółki do planu. Poza tym przygotowano go na nieaktualnych mapach zasadniczych i niewłaściwej skali. Nie zawierały one też aktualnych podziałów działek. W trakcie prac nad planem doszło do zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, czego rada miasta nie uwzględniła.
Gminie z mocy ustawy przysługuje władztwo planistyczne i prawo prowadzenia polityki przestrzennej
I co najważniejsze – zdaniem spółek – plan ograniczał im możliwości zabudowy nieruchomości.
W odpowiedzi na skargę Rada Miasta Poznania wniosła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta