Uczelnie przed wielką zmianą
Większość dzisiejszych wykładowców ukształtowała swoją wiedzę i warsztat badacza w świecie linearnej informacji, tradycyjnych książek i konferencyjnych prezentacji – pisze minister nauki i szkolnictwa wyższego.
W Polsce rok 1989 obudził w społeczeństwie nowe aspiracje. Studiować chcieli niemal wszyscy, a nowe uczelnie wyrastały jak grzyby po deszczu. Powstał potężny sektor uczelni prywatnych – nowa instytucja okresu transformacji. Ogromny popyt na wiedzę i dyplomy nie sprzyjał jednak wprowadzaniu nowoczesnych metod kształcenia. Utrwalił się też tradycyjny, „stary" model zarządzania uniwersytetami.
Niż to szansa
Polskie uczelnie nie mają już jednak czasu do stracenia. Dużo jest obaw, że niż demograficzny je zdziesiątkuje. Ale stanowi też szansę, może pomóc wyzwolić potrzebne zmiany. Na pewno nie powinien nikogo zaskakiwać, prognozy znaliśmy od dawna.
W 2010 roku było 1,8 mln studentów, teraz jest ich 1,5 mln, a do 2025 roku liczba studentów skurczy się o kolejnych 300 tys. Czy część z istniejących w Polsce 450 szkół wyższych zniknie? Tak, to nieuniknione. Dziś są nadmiernie rozproszone, a jakość studiów często pozostawia wiele do życzenia. Ale „zniknie" nie musi oznaczać „zbankrutuje". Mniejsze uczelnie muszą się łączyć w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta