Firma musi wezwać dłużnika do zapłaty
Jeżeli jedna ze stron zwleka z wypełnieniem zobowiązania, druga może wyznaczyć jej termin jego wykonania. Ma też prawo zastrzec, że w przypadku jego niedotrzymania odstąpi od umowy.
W obrocie gospodarczym większość umów dotyczy wzajemnych świadczeń – jedna ze stron kontraktu zobowiązuje się do dostarczenia jakiegoś towaru czy wykonania jakiejś usługi, a druga – do zapłacenia wynagrodzenia. W takiej sytuacji, gdy przedsiębiorca ma problemy z uzyskaniem wynagrodzenia od kontrahenta, nie może od razu skierować sprawy do sądu czy komornika. Najpierw musi wezwać kontrahenta do zapłaty. Zgodnie bowiem z art. 491 § 1 kodeksu cywilnego jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu ciążącego na niej zobowiązania, druga może wyznaczyć jej odpowiedni termin do wykonania oraz zastrzec, że w razie bezskutecznego jego upływu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy.
Pismo wierzyciela powinno mieć formę pisemną. Dobrze, jeśli zostanie wysłane poleconym lub za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu wierzyciel będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta