Od dyrektora marketingu do poławiacza pereł
ZMIANA TOŻSAMOŚCI | Kilkumiesięczna wyprawa do Indii czy Tajlandii może zburzyć dotychczasowy plan na życie. Także zawodowe. Ale takie radykalne modyfikacje bywają też skutkiem utraty dotychczasowej posady, powrotu do dawnych pasji czy bolesnych przeżyć osobistych.
Katarzyna Pieciul
Poczucie własnej tożsamości zachwieje się w sytuacjach nagłych zmian w życiu, także kariery. Silnie odczuwają to zwłaszcza zaskoczeni zwolnieniem z pracy piastujący wysokie stanowiska. Kim teraz jestem? – pytają w takiej sytuacji – skoro moja wizytówka z dnia na dzień stała się nieaktualna, jutro oddaję komputer i samochód służbowy i po 14 latach znów muszę się przesiąść do tramwaju. Kim jestem, jeśli moje stanowisko zostało zlikwidowane i poinformowano mnie o tym podczas niespełna 15-minutowej rozmowy – bez szans na głębszą analizę słuszności tej decyzji czy poszukanie alternatywnych rozwiązań? To było całe moje życie: fajni ludzie, ciekawe zadania, ważne wartości, dobre relacje, osobiste sukcesy, inspirująca przyszłość.
Trzy kryteria
Tożsamość zawiera elementy wiedzy o sobie, opisywane przez klasyków psychologii trzema ważnymi kryteriami.
Poczucie ciągłości, czyli odczucie, że mimo upływu czasu ciągle jestem tą samą osobą; tzw. kontynuacja siebie w czasie, doświadczanie siebie w różnych sytuacjach i momentach jako osoby podobnej lub takiej samej.
Co to oznacza w praktyce? Niezależnie od tego, jakie zdarzenia, decyzje, wyzwania nas spotykają, cały czas mamy poczucie bycia kimś, kto korzystając z własnych umiejętności, wiedzy, talentów, potrafi na nie zareagować w sposób spójny z pewnym modelem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta