Kreatywne zespoły pasjonatów lepsze niż twórcze jednostki
KADRY | W XXI wieku, po kryzysie gospodarczym i przy rosnącej konkurencji, pogoń za talentami nabiera szczególnego znaczenia.
Agnieszka Gostkowska
Według raportu „Niedobór talentów" 2014 firmy Manpower trudności w pozyskaniu odpowiednich pracowników dotyczą w skali globalnej 36 proc. wszystkich firm uczestniczących w badaniu. W Polsce problem ten pojawił się później niż w Europie Zachodniej, a jego skala wciąż jest mniejsza niż w gospodarkach państw rozwijających się. Niemniej z rynku pracy dochodzą wyraźne sygnały, że i dla naszego kraju jest to istotny hamulec wzrostu biznesu dla ponad 30 proc. przedsiębiorców.
Kogo szukamy
Kim zatem są dziś ci „odpowiedni pracownicy"? Potoczna definicja sukcesu jest prosta i odnosi się do osoby, która ma określone kompetencje pozwalające jej realizować określone wyzwania z sukcesem większym niż przeciętny. Kto natomiast zasługuje na miano talentu w rozumieniu współczesnej gospodarki?
Tradycyjnie firmy poszukiwały na rynku osób o silnych osobowościach, decyzyjnych, etycznych, słowem: spełniających zdefiniowane wcześniej przez organizacje profile kompetencji i wartości korporacyjnych. Im gotowe były powierzać swoje stery i zespoły ludzkie. Jednocześnie wojna o talenty toczyła się o ekspertów w dziedzinach technicznych. Badania rynku zarówno w Polsce, jak i w Europie Zachodniej, a od niedawna w Azji i Ameryce Południowej, wskazywały na powiększający się deficyt wysoko wykwalifikowanych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta